Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
CWOSSA Track Championships
you RUN the place
May 20th-21st 2015 Cambridge, Ontario, Canada
Report
Block
5 Followers
Home
Photos
Blog
News
Attendees
Videos
Records
Info/Results
History for 2010 May 19th to May 20th
Results
Video
News
2015
17
2014
1
1
2013
2012
1
3
2011
1
1
2010
1
1
Media for 2010
Videos (
0
)
View
+
Photos (
0
)
View
+
Articles (
1
)
View
+
Blogs (
0
)
View
+
Results
2010 Results - CWOSSA Track Championships
May 19th 2010, 9:09pm
Attending groups
RunnerSpace.com/HighSchool
College Heights Secondary Sch Track & Field and Cross Country - Guelph, Ontario
Simcoe Composite School Track & Field and Cross Country - Simcoe, Ontario
St Mary's High School Track & Field and Cross Country - Kitchener, Ontario
RunnerSpace.com/ON
Valley Heights Secondary Sch Track & Field and Cross Country - Langton, Ontario
Waterloo-oxford District Hs Track & Field and Cross Country - New Hamburg, Ontario
Guelph Collegiate & V Inst Track & Field and Cross Country - Guelph, Ontario
Holy Trinity Catholic High Sch Track & Field and Cross Country - Simcoe, Ontario
RunnerSpace.com/OFSAA
Kitchener Waterloo Coll & Vs Track & Field and Cross Country - Kitchener, Ontario
Waterford District High School Track & Field and Cross Country - Waterford, Ontario
Elmira District Secondary Sch Track & Field and Cross Country - Elmira, Ontario
Our Lady Of Lourdes Sec Sch Track & Field and Cross Country - Guelph, Ontario
Delhi District Secondary Sch Track & Field and Cross Country - Delhi, Ontario
Centre Dufferin District High School Track and Field and Cross Country - Shelburne, Ontario
Cameron Heights Collegiate Track & Field and Cross Country - Kitchener, Ontario
Chesley District High School Track & Field and Cross Country - Chesley, Ontario
Jacob Hespeler Secondary Sch Track & Field and Cross Country - Cambridge, Ontario
Bishop Macdonell Catholic Hs Track & Field and Cross Country - Guelph, Ontario
Owen Sound Coll & Voc Inst Track & Field and Cross Country - Owen Sound, Ontario
North Park Secondary School Track & Field and Cross Country - Brampton, Ontario
Eastwood Collegiate Track & Field and Cross Country - Kitchener, Ontario
Norwell District High School Track & Field and Cross Country - Palmerston, Ontario
Preston High School Track & Field and Cross Country - Cambridge, Ontario
Centre Wellington Dist Hs Track & Field and Cross Country - Fergus, Ontario
St Mary's High School Track & Field and Cross Country - Owen Sound, Ontario
Sir John A Macdonald Sec Sch Track & Field and Cross Country - Hamilton, Ontario
Bluevale Collegiate Track & Field and Cross Country - Waterloo, Ontario
Walkerton District Secondary School Track and Field and Cross Country - Walkerton, Ontario
Paris District High School Track & Field and Cross Country - Paris, Ontario
Glenview Park Secondary School Track & Field and Cross Country - Cambridge, Ontario
West Hill Secondary School Track & Field and Cross Country - Owen Sound, Ontario
Orangeville District Secondary School Track and Field and Cross Country - Orangeville, Ontario
Waterloo Collegiate Track & Field and Cross Country - Waterloo, Ontario
Sacred Heart High School Track & Field and Cross Country - Walkerton, Ontario
St John's College Track & Field and Cross Country - Brantford, Ontario
St Benedict Catholic Sec Sch Track & Field and Cross Country - Cambridge, Ontario
Georgian Bay Secondary School Track & Field and Cross Country - Meaford, Ontario
Westside Secondary School Track & Field and Cross Country - Orangeville, Ontario
St David Catholic Sec Sch Track & Field and Cross Country - Waterloo, Ontario
Saugeen District Secondary School Track and Field and Cross Country - Port Elgin, Ontario
Tollgate Tech Skills Centre Track & Field and Cross Country - Brantford, Ontario
Galt Collegiate Track & Field and Cross Country - Cambridge, Ontario
John Diefenbaker Secondary Sch Track & Field and Cross Country - Hanover, Ontario
Port Dover Comp School Track & Field and Cross Country - Port Dover, Ontario
Forest Heights Collegiate Track & Field and Cross Country - Kitchener, Ontario
John F Ross CVI Track and Field and Cross Country - Guelph, Ontario
Pauline Johnson Col & Voc Inst Track & Field and Cross Country - Brantford, Ontario
Monsignor Doyle Secondary Sch Track & Field and Cross Country - Cambridge, Ontario
Bruce Penninsula DS
Woodland Christian High School Track and Field and Cross Country - Breslau, Ontario
Resurrection Catholic Sec Sch Track & Field and Cross Country - Kitchener, Ontario
St James High School Track & Field and Cross Country - Guelph, Ontario
Brantford Coll & Voc Inst Track & Field and Cross Country - Brantford, Ontario
Southwood Secondary School Track & Field and Cross Country - Cambridge, Ontario
Pennisula Shores DS
Erin District High School Track and Field and Cross Country - Erin, Ontario
Huron Heights Secondary School Track & Field and Cross Country - Kitchener, Ontario
Centennial Collegiate & Vi Track & Field and Cross Country - Guelph, Ontario
Assumption College School Track & Field and Cross Country - Brantford, Ontario
Grand River Collegiate Track & Field and Cross Country - Kitchener, Ontario
Rockway
Grey Highlands Secondary Sch Track & Field and Cross Country - Flesherton, Ontario
Kincardine District High Sch Track & Field and Cross Country - Kincardine, Ontario
Invited groups
2010
CWOSSA Track Championships
2010 Results - CWOSSA Track Championships
Published by
Matt Scherer
May 19th 2010, 9:09pm
CWOSSA Track Championships
May 19, 2010 to May 20, 2010
Kitchener, ON, CA
« Filter Results by Team: »
Assumption - Brantford
Bishop MacDonnell
Bluevale CI
Brantford Collegiate
Bruce Peninsula
Cameron Heights
Centennial Collegiate
Centre Dufferin
Centre Wellington
Chesley District
College Heights
Delhi
Eastwood CI
Elmira
Erin
Forest Heights
Galt CVI
Georgian Bay
Glenview Park
Grand River CI
Grey Highlands
Guelph
Holy Trinity - Simcoe
Huron Heights - Kitchener
Jacob Hespeler
John Diefenbaker
John F Ross
Kincardine
Kitchener-Waterloo
Monsignor Doyle
North Park - Brampton
Norwell
Orangeville
Our Lady of Lourdes
Owen Sound
Paris
Pauline Johnson
Peninsula Shores
Port Dover
Preston Secondary
Resurrection
Rockway Mennonite
Sacred Heart - Walkerton
Saugeen
Simcoe
Sir John A MacDonald - Hamilton
Southwood
St Benedict - Cambridge
St David
St James
St John's Coll - Brantford
St Mary's - Kitchener
St Mary's - Owen Sound
Tollgate
Valley Heights
Walkerton District
Waterford
Waterloo CI
Waterloo-Oxford
West Hill - Owen Sound
Westside Secondary
Woodland Christian
|
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1500m
|
3000m
|
2k Steeple
|
80m Hurdles
|
100m Hurdles
|
110m Hurdles
|
300m Hurdles
|
400m Hurdles
|
4x100m Relay
|
4x400m Relay
|
Shot Put
|
Discus
|
Javelin
|
High Jump
|
Long Jump
|
Triple Jump
|
Pole Vault
Mens 100m Ambulatory
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
HILL, TRAVIS
Our Lady of Lour
17.25w
+2.2
1
Mens 100m Junior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Stephenson, Jermaine
St James
11.24w
+2.3
1
2
Walls, Morgan
North Park - Bra
11.27w
+2.3
1
3
Green, Chris
Cameron Heights
11.41w
+2.3
1
4
Nguyen-Black, Dustin
Grand River CI
11.50w
+2.3
1
5
Petri, Emerson
Galt CVI
11.54w
+2.3
1
6
Bhagra, Sahil
Centennial Colle
11.58w
+2.3
1
7
Murphy, Ryan
Grand River CI
11.61w
+2.3
1
8
Keller, Tyler
Resurrection
11.75w
+2.3
1
Mens 100m Junior
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Green, Chris
Cameron Heights
11.48w
+3.1
1
2
Walls, Morgan
North Park - Bra
11.49w
+2.4
2
4
Petri, Emerson
Galt CVI
11.52w
+3.1
1
3
Stephenson, Jermaine
St James
11.56w
+3.1
3
5
Nguyen-Black, Dustin
Grand River CI
11.62w
+2.4
2
7
Bhagra, Sahil
Centennial Colle
11.67w
+3.1
1
6
Murphy, Ryan
Grand River CI
11.70w
+3.1
3
8
Keller, Tyler
Resurrection
11.77w
+2.4
2
9
REMIGIO, JEROME
Our Lady of Lour
11.93w
+3.1
3
9
COMBEE, JACOB
Owen Sound
11.93w
+3.1
3
11
WEBBER, MICHAEL
St James
11.96w
+3.1
1
12
Petrie, Robin
St Benedict - Ca
11.98w
+3.1
1
13
POWLESS, ANTHONY
Assumption - Bra
12.04w
+3.1
3
14
DOUGHERTY, JAKE
Delhi
12.24w
+2.4
2
15
THOMAS, JAKE
Walkerton Distri
12.29w
+2.4
2
16
Black, Colin
Sacred Heart - W
12.53w
+2.4
2
Mens 100m Midget
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Miller, Breyden
North Park - Bra
11.68
+0.1
1
2
Zamin, Andrew
St James
11.77
+0.1
1
3
Gray, Adam
Galt CVI
11.82
+0.1
1
4
Stemmler, Aaron
St David
11.96
+0.1
1
5
Parisotto, Nick
Our Lady of Lour
12.13
+0.1
1
6
Hamilton, Ty
Delhi
12.18
+0.1
1
7
Huber, Sab
Elmira
12.23
+0.1
1
8
Hong, Dennis
Sir John A MacDo
12.28
+0.1
1
Mens 100m Midget
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Miller, Breyden
North Park - Bra
11.55
+1.8
2
2
Zamin, Andrew
St James
11.60w
+2.2
3
3
Stemmler, Aaron
St David
11.67w
+3.5
1
4
Gray, Adam
Galt CVI
11.70w
+3.5
1
5
Parisotto, Nick
Our Lady of Lour
11.84w
+2.2
3
7
Hamilton, Ty
Delhi
11.91w
+2.2
3
8
Huber, Sab
Elmira
12.09w
+3.5
1
6
Hong, Dennis
Sir John A MacDo
12.13
+1.8
2
9
VERTA, ROB
Westside Seconda
12.19w
+2.2
3
10
PILLISCH, CAMERON
Grey Highlands
12.21w
+2.2
3
11
POLIDORI, LUCAS
St John's Coll -
12.31w
+2.2
3
11
Quirk, Matt
Bishop MacDonnel
12.31
+1.8
2
13
KADER, SHERWAN
Grand River CI
12.37w
+3.5
1
14
Masterton, Owen
Resurrection
12.46
+1.8
2
14
Vanderlee, Clark
Holy Trinity - S
12.46w
+3.5
1
16
MCCRACKEN, TYLER
Owen Sound
12.60
+1.8
2
16
PROTOMANNI, ROBERT
John Diefenbaker
12.60w
+3.5
1
18
TURCOTTE, BEN
Saugeen
13.49
+1.8
2
Mens 100m Senior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Agada, Emeka
Elmira
10.91w
+3.5
1
2
Rittinger, Devon
Forest Heights
10.97w
+3.5
1
3
Giroux, Cory
Elmira
11.00w
+3.5
1
4
Guerra, Talon
Huron Heights -
11.12w
+3.5
1
5
Daniel, Marqus
Assumption - Bra
11.14w
+3.5
1
6
Porter, Evan
Saugeen
11.59w
+3.5
1
7
MCKENNA, ROB
Resurrection
11.62w
+3.5
1
8
VERTA, DAN
Westside Seconda
11.92w
+3.5
1
Mens 100m Senior
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Daniel, Marqus
Assumption - Bra
11.03w
+3.2
3
4
Giroux, Cory
Elmira
11.05w
+3.2
3
2
Rittinger, Devon
Forest Heights
11.07w
+2.8
2
5
Guerra, Talon
Huron Heights -
11.18w
+2.8
2
3
Agada, Emeka
Elmira
11.49
+2.0
1
7
Porter, Evan
Saugeen
11.52w
+3.2
3
8
MCKENNA, ROB
Resurrection
11.62w
+2.8
2
6
VERTA, DAN
Westside Seconda
11.77
+2.0
1
9
CLARKE, DARCY
Owen Sound
11.77w
+2.8
2
10
Wood, Justin
Valley Heights
11.95w
+3.2
3
10
DOWNING, TRAVIS
Owen Sound
11.95
+2.0
1
12
ALBERGA-TAYLOR, NIK
Westside Seconda
11.97
+2.0
1
13
TILLY, JEFFREY
Centre Dufferin
12.01w
+2.8
2
14
GATTO, JONNY
St James
12.50w
+3.2
3
Womens 100m Ambulatory
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Robinson, Leah
Rockway Mennonit
15.43w
+2.7
1
Womens 100m Junior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Carrique, Jenny
Grand River CI
12.71w
+3.1
1
2
Pearsall, Hannah
Our Lady of Lour
12.74w
+3.1
1
3
Reardon, Hannah
Holy Trinity - S
12.91w
+3.1
1
4
Cooke, Kayla
Brantford Colleg
13.33w
+3.1
1
5
Sandrock, Emma
Resurrection
13.39w
+3.1
1
6
Holder, Danielle
Brantford Colleg
13.48w
+3.1
1
7
STANISIC, TANJA
Galt CVI
13.50w
+3.1
1
8
Hughes, Caitlin
Sir John A MacDo
13.76w
+3.1
1
Womens 100m Junior
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Carrique, Jenny
Grand River CI
12.94w
+2.2
3
1
Pearsall, Hannah
Our Lady of Lour
12.94
+1.9
2
4
Reardon, Hannah
Holy Trinity - S
13.18w
+2.2
3
5
Cooke, Kayla
Brantford Colleg
13.40
+1.9
2
3
Hughes, Caitlin
Sir John A MacDo
13.50w
+2.6
1
7
Sandrock, Emma
Resurrection
13.52
+1.9
2
6
STANISIC, TANJA
Galt CVI
13.55w
+2.6
1
8
Holder, Danielle
Brantford Colleg
13.59w
+2.6
1
9
DOWSETT, SAMANTHA
Forest Heights
13.63
+1.9
2
10
WHALE, KATHLEEN
Walkerton Distri
13.67w
+2.6
1
10
OSTLAND, MACY
West Hill - Owen
13.67w
+2.2
3
12
MCCARTHY, KELSEY
St Mary's - Kitc
13.72w
+2.2
3
13
JANSSEN, JAIME
Centre Wellingto
13.74
+1.9
2
14
Smith, Lauren
Orangeville
13.76w
+2.2
3
15
KUMMER, BRITTANY
Sacred Heart - W
13.87
+1.9
2
16
LAMBERTUS, BRIANNA
Sacred Heart - W
13.92w
+2.6
1
17
DOYLE, ALANAH
Holy Trinity - S
14.44w
+2.6
1
Womens 100m Midget
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Sauer, Tegan
Forest Heights
12.69w
+3.0
1
2
Paiva, Niki
Resurrection
12.78w
+3.0
1
3
Johnson, Tanisha
St Mary's - Kitc
13.06w
+3.0
1
4
Dailey, Madeline
Pauline Johnson
13.24w
+3.0
1
5
Willock, Courtney
St James
13.26w
+3.0
1
6
Schroeder, Emma
Southwood
13.32w
+3.0
1
7
Harley, Courtney
Southwood
13.40w
+3.0
1
8
Darmon, Kelsi
Centre Wellingto
13.42w
+3.0
1
Womens 100m Midget
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Sauer, Tegan
Forest Heights
12.72w
+2.6
3
2
Paiva, Niki
Resurrection
12.90w
+3.7
1
3
Willock, Courtney
St James
12.99w
+4.6
2
4
Darmon, Kelsi
Centre Wellingto
13.01w
+4.6
2
5
Johnson, Tanisha
St Mary's - Kitc
13.17w
+3.7
1
7
Dailey, Madeline
Pauline Johnson
13.29w
+3.7
1
8
Harley, Courtney
Southwood
13.29w
+4.6
2
9
DeCarolis, Celina
Holy Trinity - S
13.29w
+4.6
2
10
Stapleton, Melissa
Centre Dufferin
13.44w
+3.7
1
6
Schroeder, Emma
Southwood
13.45w
+2.6
3
11
Weir, Emily
Brantford Colleg
13.49w
+4.6
2
11
West, Jenna
Holy Trinity - S
13.49w
+2.6
3
13
BETTS, BROOKE
Grey Highlands
13.59w
+4.6
2
14
Authier, Jess
Sir John A MacDo
13.76w
+2.6
3
15
BRUCE, MEGANNE
Grey Highlands
13.81w
+2.6
3
16
HARE, NICOLE
Our Lady of Lour
13.88w
+2.6
3
17
RUETZ, KELSEY
Sacred Heart - W
14.24w
+3.7
1
18
NIXON, ASHTON
John Diefenbaker
14.33w
+3.7
1
Womens 100m Senior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Cornwall, Karry-Ann
John F Ross
12.57
+0.5
1
2
Semplonius, Tia
St Benedict - Ca
12.58
+0.5
1
3
Malcolm, Tonya
Bluevale CI
13.14
+0.5
1
4
Wedderburn, Saleena
Assumption - Bra
13.27
+0.5
1
5
Robbins, Erin
Cameron Heights
13.38
+0.5
1
6
REES, NAKITA
Glenview Park
13.45
+0.5
1
7
ZILIO, BECCA
Galt CVI
13.50
+0.5
1
8
Flemington, Katie
Centennial Colle
13.52
+0.5
1
Womens 100m Senior
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Semplonius, Tia
St Benedict - Ca
12.73w
+3.1
3
2
Cornwall, Karry-Ann
John F Ross
12.75w
+2.4
2
4
Malcolm, Tonya
Bluevale CI
13.07w
+3.1
3
5
Flemington, Katie
Centennial Colle
13.33w
+2.4
2
7
Robbins, Erin
Cameron Heights
13.34w
+3.1
3
7
REES, NAKITA
Glenview Park
13.34w
+3.1
3
3
Wedderburn, Saleena
Assumption - Bra
13.38w
+3.0
1
6
ZILIO, BECCA
Galt CVI
13.43w
+3.0
1
9
LEEDER, JORDAINE
Saugeen
13.60w
+3.1
3
9
MICHENER, ANGELA
Georgian Bay
13.60w
+3.0
1
11
KARSCH, CALEIGH
Grey Highlands
13.64w
+2.4
2
12
FREEMAN, SABRINA
Holy Trinity - S
13.71w
+3.0
1
13
BISSONNETTE, VICTORIA
Resurrection
13.74w
+3.0
1
14
BOVE, DANIELLE
St John's Coll -
13.79w
+2.4
2
15
AUBREY, BETHANY
Walkerton Distri
13.80w
+3.0
1
16
EITEL, KEISHA
Delhi
14.13w
+2.4
2
17
LAFFIN, CHANEL
Erin
14.24w
+3.1
3
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Like
·
Comment
·
Share
·
E-mail
·
74764 views
Post to:
Post as:
Post
960 shares:
CWOSSA Track Championships
,
Assumption College School Track & Field and Cross Country - Brantford, Ontario
,
Bishop Macdonell Catholic Hs Track & Field and Cross Country - Guelph, Ontario
,
Bluevale Collegiate Track & Field and Cross Country - Waterloo, Ontario
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for CWOSSA Track Championships
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2015
17
2014
1
1
2012
1
3
2011
1
1
2010
1
1
Show 2 more
Hashtags
#cwossa
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!